Decoupage – znajdź swoją nową pasję

Decoupage to przepiękna technika zdobnicza, która na pierwszy rzut oka może wydawać się trudna, jednak w rzeczywistości taka nie jest. Dlatego też staje się ona bardziej popularna oraz zdobywa ogrom fanów, którzy sami pragną wykonać coś podobnego. W dodatku decoupage nie wymaga posiadania umiejętności manualnych, dzięki czemu każda osoba może stworzyć wyjątkowa i świetnie się prezentującą ozdobę.

Do czego się stosuje technikę decoupage?

Ma ona na celu upiększenie przedmiotów nawet tych na co dzień wykorzystywanych. Wiele osób lubi posiadać akcesoria domowego użytku, które pomimo tego, że są pożyteczne i przydatne, to jeszcze prezentują się niesamowicie na tle zwyczajnych talerzy lub innych naczyń. W dodatku użycie tej metody na porcelanie lub innym materiale z którego się spożywa jedzenie, nie jest szkodliwe i bez problemu może ono spełniać swoją rolę bez żadnych przeszkód.

Co jest potrzebne do użycia techniki decoupage?

Wydaje się, że przedmioty potrzebne by samemu coś udekorować mogą kosztować fortunę i są trudne do zdobycia, jednak to nie prawda.

Aby podjąć się wykonania decoupage, należy się zaopatrzyć w:

  • przedmioty o ozdabiania – mogą to być naczynia, ale również stare pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć bądź też albumy, którym nada się nowości i świeżości po ozdobieniu ich w ciekawy sposób
  • interesujące motywy wycięte lub wyrwane z serwetek papierowych, kolorowego papieru, gazet lub magazynów a także wydruki komputerowe, które później znajdą się na wybranym przedmiocie
  • potrzebne narzędzia – nożyczki, nóż do tapet, żyletka, pędzle, gąbka kuchenna, waciki, patyki kosmetyczne oraz chusteczki jednorazowe – czyli w głównej mierze rzeczy, których używa się na co dzień
  • klej wikol – dobry zamiennik stanowi białko jajka
  • lakier oraz farby – najlepiej akrylowe
  • podkład gesso, który potrzebny jest w przypadku malowania na wazonie

Na czym polega technika decoupage?

Polega ona na przyklejaniu przeróżnych papierowych na spreparowaną powierzchnię np. na drewno, metal, porcelanę, tkaninę, ceramikę, plastik lub też szkło. Zamiast papieru można użyć serwetek papierowych, zastosowanie ich nazywa się techniką serwetkową.

Aby zacząć ozdabiać wybrany przedmiot czyści się go drobnym papierem ściernym. Następnie wyciera się do sucha szmatką, by upewnić się, że nadaje się do malowania a potem już można się zabrać do pracy. W tym przypadku najlepiej sprawdza się farba akrylowa. Należy pamiętać, że z przygotowanego wcześniej wzoru wycina się motyw, który chce się nakleić lub. Jeśli korzysta się ze wzorów na serwetkach, trzeba odkleić z nich spodnie warstwy. Specjalnym klejem do decoupage’u przykleja się obrazek, smarując zarówno jego spód jak i wierzch. Na koniec pokrywa się przedmiot lakierem lub jego specjalną wersją, która po wyschnięciu imituje pęknięcia. Po tym etapie przedmiot jest już gotowy do użytku.

Wydaje się trudne i bardzo czasochłonne, choć w rzeczywistości takie nie jest, dlatego też warto spróbować swoich sił i wykonać coś takiego samemu.