Fantastyczne obrazy

Józef Rapacki Zagajnik brzozowyObraz Józefa Rapackigo “Zagajnik brzozowy”

powstał w 1901 roku, namalowany olejem na płótnie o wymiarach 52,5 x 78,5 cm. Obraz przedstawia fragment lasu w świetle dziennym, w którym dominują wysokie brzozy sięgające poza płótno. Malarz skoncentrował się na ujęciu gleby, leżących na niej gałęzi oraz pni drzew, na których widnieją jasnozielone liście. Krajobraz znajdujący się za lasem jest prawie niewidoczny, co wskazuje na panującą mgłę. Dominują kolory szarości oraz bieli co dodaje obrazowi melancholijnego klimatu.

 

Alfons Karpiński Żółte róże z porcelanową figurkąObraz Alfonsa Karpińskiego “Żółte róże z porcelanową figurką”

namalowany został olejem na tekturze o wymiarach 33,5 x 98,5 cm. Pierwszy plan obrazu przedstawia wazon pełen żółtych róż oraz porcelanową figurkę. Róże opadają ku dołowi, gubiąc swoje płatki na stół. Dominują ciemne kolory, jaśniejszego wyrazu dodaje jaskrawy odcień żółtych kwiatów.

 

Abraham Neumann Zakopane - Pejzaż zimowyObraz Abrahama Neumanna “Zakopane – Pejzaż zimowy”

namalowany został olejem na tekturze o wymiarach 67 x 97 cm. Obraz przedstawia pokryte śniegiem góry oraz dachy domów. Na pierwszy plan wysuwają się ślady butów odbite na śnieżnej nawierzchni oraz wąski strumień wody.

 

Alfons Karpiński Białe róże w wazonieObraz Alfonsa Karpińskiego “Białe róże w wazonie”

namalowany został olejem na płótnie o wymiarach 50,5 x 70,5 cm. Obraz przedstawia kontrast ciemnego tła oraz białych róż w białym wazonie. Część róż opada na ubarwiony wazon, który wysunięty jest na pierwszy plan.

 

Wojciech Weiss Portret kobiety z papierosemObraz Wojciecha Weiss “Portret kobiety z papierosem”

namalowany został olejem na płótnie o wymiarach 71 x 55 cm. Obraz przedstawia tytułową kobietę skierowaną na wprost, której lewa dłoń obejmuje papierosa. Kobieta ma elegancko ułożone włosy oraz mocny makijaż z przeważającym czerwonym zabarwieniem ust.

 

Stanisław Kamocki Scena we wnętrzu, rozmowa mężczyznObraz Stanisława Kamockiego “Scena we wnętrzu, rozmowa mężczyzn”

powstał w 1937 roku przy użyciu ołówka na papierze o wymiarach 16 x 20 cm. Obraz przedstawia dwóch mężczyzn siedzących na przeciwko siebie przy stole w pomieszczeniu.

 

Lucien Gros Powrót z połowówObraz Lucien Alphonse Gros’a “Powrót z połowów”

powstał w 1903 roku przy użyciu oleju na płótnie o wymiarach 150 x 200 cm. Obraz ukazuje kobiety na pomoście wypatrujące swoich partnerów, braci i ojców zmierzających statkami ku brzegu.

 

Roman Kramsztyk Pejzaż z ProwansjiObraz Romana Kramsztyka “Pejzaż z Prowansji”

powstał ok. 1914 roku, namalowany olejem na płótnie o wymiarach 81 x 100 cm. Obraz przedstawia malowniczy krajobraz morza, latarni, wzgórz oraz miasteczka. Przeważają odcienie kolorów niebieskiego oraz żółtego.

 

Roman Kramsztyk KwiaciarkaObraz Romana Kramsztyka „Kwiaciarka”

namalowany został olejem na płótnie o wymiarach 100 x 81 cm. Obraz przedstawia kobietę przyodzianą w ciemnoniebieską suknię z kokardami, białe perły oraz jasnobrązowy kapelusz spod którego widoczna jest starannie ułożona fryzura. Na prawym przedramieniu kobiety przewieszony jest wiklinowy koszyk z kwiatami w odcieniach różu.

 

Zofia Stryjeńska WiankiObraz Zofii Stryjeńskiej „Wianki”

powstał ok. 1960 roku przy użyciu tempery oraz gwaszy na kartonie o wymiarach 40 x 49 cm. Obraz charakteryzuje się ciepłymi barwami oraz bogatą kolorystyką. Na pierwszym planie znajdują się dwie kobiety ubrane w długie kolorowe suknie. Trzymają w dłoniach wianki, do których umieszczają zapalone świece. W tle widoczni są mężczyźni przyodziani w różnobarwne stroje. Zajmują się oni codziennymi czynnościami, nie poświęcając kobietom większej uwagi.