Różne oblicza biżuterii z korali

Korale są już od dawna stosowane w szeroko pojętym rękodziele. Biżuteria wykonana z korali była znana już w epoce brązu. Sam koral jest, innymi słowy, szkieletem wapiennych koralowców, które żyją w ciepłych morzach. Krajem, który może poszczycić się największym kunsztem w zakresie wyrabiania koralowej biżuterii, jest Italia. Fakt ten wcale nie dziwi. Już za czasów Imperium Rzymskiego koralowe ozdoby były uznawane za amulety o bogatych właściwościach leczniczych i ochronnych. W dzisiejszych czasach koralowe ozdoby nie są już tak popularne pomimo dynamicznego rozwoju rzemiosła artystycznego. Powód takiego stanu rzeczy jest prozaiczny. Koralowce odczuwają bowiem coraz bardziej skutki zanieczyszczenia środowiska, co sprawia, że ich egzystencja jest zagrożona.

Koralowa biżuteria a kwestia mody

Abstrahując od spraw związanych z szeroko pojętą ekologią, warto zwrócić uwagę na fakt, że naszyjniki i inne ozdoby z korali są modne przede wszystkim w krajach Dalekiego Wschodu, takich jak na przykład Japonia i Korea Południowa. Jeśli mamy na myśli Europę, koralowa biżuteria przeżywała swój renesans kilkanaście lat temu, natomiast obecnie jest stosowany w kompozycjach utrzymanych w konwencji retro. Ponadto, wykonana z korali biżuteria jest bardzo często zestawiana z wykonanymi ze srebra elementami.

Do czego najlepiej pasują koralowe ozdoby?

Kolorem, z którym koral tworzy optymalne zestawienie, jest niewątpliwie granat. Tego typu kompozycja znakomicie nadaje się na wystawną imprezę lub inne wydarzenie, które wymaga od nas wyważonej elegancji. Jak wspomnieliśmy poprzednio, koral — zwłaszcza o różowym, czerwonym, niebieskim lub czarnym wyśmienicie współgra ze srebrnymi elementami. Taka kompozycja jest bardzo często spotykana w nowoczesnym stylu retro. Ozdoby tego typu mogą nosić panie bez względu na wiek.

Przy wyborze konkretnej biżuterii z korali ważną rolę odgrywa typ sylwetki, Bez względu na to, czy dana pani dysponuje filigranową sylwetką, czy też może poszczycić się bardziej obfitymi kształtami, powinna unikać ozdób z dużym koralem. Wynika to z faktu, że tego typu ozdoba może niekorzystnie wpłynąć na wizualne postrzeganie sylwetki.

W przypadku doboru koralowego łańcuszka warto także zwrócić uwagę na typ dekoltu. Długość naszyjnika nie powinna wykraczać poza linię wcięcia bluzki. Długi naszyjnik z koralami znakomicie sprawdzi się w przypadku kreacji z zasłoniętym dekoltem, natomiast krótki wisiorek — w przypadku tak zwanego dekoltu w łódkę. Ponadto, długie koralowe naszyjniki wizualnie wysmuklają sylwetkę i są polecane w przypadku kreacji z głębokim dekoltem.

Na jaką okazję najlepiej nadaje się biżuteria z koralem?

Wisiorki i naszyjniki wykonane z korali znakomicie sprawdzają się podczas bardziej wystawnych i uroczystych imprez. Biżuteria z dodatkiem korali i metali szlachetnych jest doskonałym rozwiązaniem podczas nocy sylwestrowej, spotkania bożonarodzeniowego tudzież bankietu firmowego. Taki stan rzeczy jest zasługą minimalistycznego charakteru koralowo-srebrnych kompozycji.