Wystawa rysunków Andrzeja Krauzego w warszawskiej Zachęcie!

Odwiedziny polskich galerii sztuki to coraz popularniejszy sposób rozrywki. Wiele Polaków poszukuje ciekawych i nowych wystaw, które na długo pozostają w pamięci. Jaką wystawę powinni odwiedzić wielbiciele rysunków?

Rysunkowa wystawa w warszawskiej galerii sztuki!

Znane w całej Polsce warszawskie muzeum “Zachęta” zaprasza wszystkich entuzjastów rysunków na nową wystawę pod tytułem “Lekcja fruwania”. Autorska wystawa czerpie garściami z prac dyplomowych autora – Andrzeja Krauzego. Film animowany, który jest jednocześnie zwieńczeniem dyplomu autora, służy jako tło do przedstawienia sylwetki, twórczości i biografii twórcy. Tytułowa “Lekcja fruwania” to film opowiadający losy czerwonego ptaka, który zostaje uwięziony w klatce. Po krótkiej niewoli, ptak zostaje uwolniony, ale nie potrafi odnaleźć się w nieograniczonej wolności. Głównym motywem przewodnim jest zagubienie bohatera i postępująca alienacja. Animacja została ocenzurowana przez władze PRL-wskie, a sam film nie był emitowany przez 15 lat od swojej premiery. Warto jednak wspomnieć, że wystawa nie składa się wyłącznie z prac związanych z animacją.

Co można zobaczyć na wystawie “Lekcja fruwania”?

Zainteresowani będą mieli okazje podziwiać rysunku Krauzego powstałe ze współpracą z brytyjską gazetą The Guardian. Wystawa porusza, jednocześnie, zmianę w stylu i przemiany rysownika oraz metamorfozę brytyjskiej gazety na przestrzeni lat. Podczas uważnej przechadzki można dostrzec jak zmieniająca się struktura gazety wpływała na miejsce umieszczania rysunków, ich generalny charakter czy wpływ na całokształt wydania. Rysunki autora to przede wszystkim satyra na bieżące wydarzenia polityczne, ale znajdą się również autorskie wizje otaczającej Krauzego rzeczywistości. Osoby podążające za sytuacją na arenie międzynarodowej znajdą rysunki komentujące politykę graniczną Rosji czy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Warto odwiedzić wystawę nawet wyłącznie, aby przeanalizować stopniową tabloidyzację brytyjskiej gazety.

Czy na wystawie jest miejsce na prywatne dzieła artysty?

“Lekcja fruwania” to nie tylko zbiór wycinków międzynarodowej gazety, ale przede wszystkim prywatne rysunki z teczki autora. Wartym zobaczenia jest publikowany po raz pierwszy cykl autobiograficzny pt.: “Pan Pióro. Jego życie i twórczość”. Oprócz tego, zaprezentowano “Niedokończoną biografię Pana Pióro”, czyli swoistą kontynuację popularnego cyklu. Spragnieni różnorodności odnajdą się w zbiorze wycinanek, przy których autor użył ciekawego narzędzia – skalpela. Andrzej Krauze znany jest jako międzynarodowy twórca satyryczny, a w trakcie swojego życia publikował na łamach gazet takich jak “Tygodnik Solidarność”, “The New York Times”, “Rzeczpospolita” czy “W sieci”. Wystawa jest przeznaczona dla odbiorców w każdym wieku, ale nie sposób ukryć, że największą satysfakcję wyciągną odwiedzający w średnim i starszym wieku. Jest to doskonała okazja na bardziej prywatne i kameralne spotkanie z twórczością wybitnego polskie satyryka. Po odwiedzinach z pewnością inaczej odbiera się tygodnikowe rysunki.