Wystawy sztuki zwracające uwagę na otaczający nas śiwat

Pierwszy kwartał nowego roku obfituje w liczne wystawy fotograficzne, których tematyka ściśle związana jest ze światem mody.

Dziecięce modelki okiem Zosi Promińskiej

Po zakończeniu kariery modelki, Zosia Promińska posanowiła stanąć po drugiej stronie obiektywu, aby sprawdzić się w roli fotografa. Jej debiutancki projekt ,,Waitng Romm’’ porusza problem aspirujących do pracy w modelingu nastolatków. Artystka na 100 fotografiach uwieczniła dzieci, których marzeniem jest praca w świecie mody. Zaaranżowane w przestrzeni nastoletnich, a nierzadko również dziecięcych pokoi fotografie ukazują całą prawdę o zatrudnianiu dzieci w modelingu.  Kolejne odsłony projektu przedstawiają na pozór dorosłych modeli, na tle pomieszczenia, w którym czują się bezpieczenie, mianowicie własnego pokoju. Na fotografiach widać, jak moda, gdyż młodzież ubrana jes w najnowsze projekty polskich twórców, wkracza do świata niewinnych, dziecięcych wyobrażeń o modzie. Projekt ,,Waitong Room’’ zwraca uwagę, na ważny problem. Ukazuje, w jakim wieku rozpoczyna się praca modela. Uzmysławia, iż osoby, które widujemy na okładkach kolorowych magazynów, częśto są jeszcze dziećmi, które pracują równie ciężko, jak dorośli. Fotografie można oglądać od 14 lutego w galerii Instytutu Fotografii Fort.

,,Poczekalnia’’ Promińskiej wzbudziła wiele emocji pośród ogladających. Zwróciła uwagę na to, jak naprawdę wygląda świat mody oraz jakie miejsce zajmują z nim dzieci.

Szymon Brodziak – galeria jednego z najlepszych polskich fotografów

Kariera Szymona Brodziaka rozwinęła się, gdy w 2013 roku na Festiwaliu Filmowym w Cannes został uznany przez Fashion TV za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych. Obecnie artysta prowadzi dwie galerie fotograficzne,  w których znadują sie jego najnowsze prace. Prace Brodziaka charakteryzują wyjątkowość, a także unikalność. Przemyślane kompozycje nie tylko przedstawiają rzeczywistość, ale i ją kreują. Wyróżniony nagrodą Johannie Walker Keep Walking Award, chętnie współpracuje z firmami, które cenią sobie artyzm zawarty na każdej z kart papieru fotograficznego.  Mieszczące sie w przeszklonych kontenerach galerie intrygują swoją konstrukcją. Zatrudnieni pracownicy będacy znawcami sztuki, chętnie oprowadzą po wystawie każdego, kto wyrazi chęć przeniesienia się choć na chwilę do świata autora.

Specjalnością Brodziaka są czarno-białe fotografie, które łączą w sobie pierwiastek ludzki, a także surowe, nierzadko industrialne tło. Fotografowane kobiety wypadają na nich niezwykle zmysłowo. Wszystko to sprawia, iż prace Brodziaka zapadają w pamięć każdego, kto zdecyduje się je zobaczyć.

Zarówno projekt Zosi Promińskiej, jak i wystawy Szymona Brodziaka, zatopione są w świecie mody. Zosia uwieczniła osoby, które pragną związać swoją przyszłość ze światem mody, Brodziak natomiast opowiada historie  osób, które od wielu lat są w nim zanużone.  Zarówno wystawa Promińskiej, jak i Brodziaka są jednymi z najchętniej ogladanych galerii fotografii w naszym kraju.